Odpadna embalaža je resen problem današnje družbe. Na eni strani je tesno povezan z načinom proizvodnje, ker se za pakiranje izdelkov velikokrat uporabi več materialov, kot je potrebno, na drugi strani pa tudi z našo potrošnjo, saj vsak dan ustvarimo velike količine odpadne embalaže. Zato je sedaj pravi čas, da vsi skupaj razmislimo kje, kaj in v kakšni obliki nakupujemo in koliko odpadkov pri tem nastane. To je skupni izziv, ki ga moramo pričeti reševati s spremembo načina razmišljanja in naših dejanj. Verjamemo, da ni skupni cilj predelava plastenk v puloverje ali druge artikle.
Odpadno embalažo od 1.6.2019, prevzemamo IZKLJUČNO samo v tipskih zabojnikih opremljenih z našo nalepko in tipskih vrečah za zbiranje mešane embalaže opremljene z logotipom JKP d.o.o.. V primeru občasnega povečanja količin odpadne mešane embalaže, lahko vreče dodatno nabavite na Centru za ravnanje z odpadki Slovenske Konjice, Prežigal 9, ali na upravi JKP d.o.o. Slovenske Konjice, Celjska cesta 3, Slovenske Konjice.

Individualno gospodinjstvo za zbiranje mešane embalažo lahko uporablja tipske vrečke opremljene z našim logotipom. Posamezno gospodinjstvo vrečke prejme enkrat letno, praviloma konec leta in zadostujejo za celotno koledarsko leto, glede na število odvozov mešane embalaže po urniku rednega odvoza komunalnih odpadkov. V primeru, da gospodinjstvo uporablja tipsko vrečko za zbiranje mešane embalaže in je v gospodinjstvu od 1 do 4 članov prejme minimalno 28 tipskih vrečk na koledarsko leto, 5 ali več člansko gospodinjstvo pa minimalno 56 tipskih vrečk na koledarsko leto. Individualno gospodinjstvo za zbiranje mešane embalažo lahko uporablja tudi tipski zabojnik, v tem primeru vreč gospodinjstvo ne prejme. Zabojnik za zbiranje mešane embalaže ima tudi manjši vpliv na okolje, kot vrečka, saj ga lahko uporabljamo tudi več let. Vrečka pa je namenjena enkratni uporabi.
Embalaža so vsi izdelki iz katerega koli materiala, namenjeni temu, da blago ne glede na to, ali gre za surovine ali izdelke, obdajajo ali držijo skupaj zaradi hranjenja ali varovanja, rokovanja z njim, njegove dostave ali predstavitve na poti od embalerja do končnega uporabnika.
PREDMETI, KI SO EMBALAŽA:
- Papirnate ali plastične nosilne vrečke,
- krožniki in kozarci za enkratno uporabo,
- folija za hrano,
- vrečke za sendviče,
- aluminijasta folija,
- plastična folija za očiščena oblačila v čistilnicah,
- etikete, ki so obešene neposredno na izdelek ali so nanj pritrjene,
- traki, ki ovijajo izdelek.
PREDMETI, KI SO DEL EMBALAŽE:
- Krtačka maskare, ki je del pokrovčka posodice,
- nalepke, pritrjene na drugo embalažo,
- sponke,
- plastični ovitki,
- merilna posodica, ki je del pokrova embalaže za detergente, mehanski mlinček (vgrajen v vsebnik za enkratno uporabo, napolnjen s proizvodom, npr. mlinček za poper, napolnjen s poprom).
Doma
- Ko je mogoče se pri pripravi hrane izogibajmo uporabi predpakiranih in pred pripravljenih živil.
- Uporabljamo jedilni pribor za večkratno uporabo.
- Papirnate brisače zamenjajmo s kuhinjskimi krpami in brisačami iz blaga.
- Za shranjevanje hrane in živil uporabljamo posodo za večkratno uporabo.
- Poskrbimo, da živila pravilno shranjujemo.
- Steklenice uporabimo večkrat ali uporabimo plastenke za večkratno uporabo.
- Izogibajmo se izdelkom za enkratno uporabo.
V službi
- Kolikor je le mogoče zmanjšamo porabo papirja in uporabo tiskalnikov.
- Uporabljajmo čim manj embalaže.
- Vodo, čaj ali kavo si natočimo v skodelice ali kozarce.
- Malico si od doma lahko prinesemo v posodah za večkratno uporabo.
- Namesto čajev v filter vrečkah raje uporabljajmo čaje v razsutem stanju in čajne cedilke.
- Izogibajmo se uporabi posode in pribora za enkratno uporabo.

Med nakupovanjem
- Plastične vrečke zamenjamo s vrečkami za večkratno uporabo.
- Živila shranjujemo v posode za večkratno uporabo, ki jih prinesemo od doma.
- Namesto predpakiranih živil, raje kupimo izdelke v razsutem stanju.
- Tekoče milo in šampon zamenjamo z milom v kosu.
- Izberemo izdelke, ki bodo trajali dlje časa.
- Kolikor je le mogoče, se izogibajmo nepotrebni embalaži.

Plastenke
Ali ste vedeli, da vsako minuto na svetu kupimo milijon plastenk? V 4 minutah bi tako lahko z njimi napolnili veliko dvorano Postojnske jame. Če želimo zmanjšati količino odpadne embalaže, moramo najprej ugotoviti, kje in za kaj uporabljamo embalažo in kako lahko svoje vedenje spremenimo. Enostavna rešitev za zmanjšanje plastične embalaže so, vrečke za večkratno uporabo, ki so lahko narejene iz blaga, veliko čistil ter tudi kozmetične izdelke si lahko izdelamo samo doma, namesto kupljene plastične plastenke vode, uporabljamo steklenice za večkratno uporabo, pri nakupu bodite pozorni, da je izdelek pakiran v papir, saj se le ta lažje razgradi in reciklira, kot plastična embalaža. Odločite se in se odpovejte plastičnim izdelkom za enkratno uporabo.

Plastične vrečke
Ali ste vedeli, da vsako leto proizvedemo 5.000.000.000.000 plastičnih vrečk. Če bi jih položili eno zraven druge bi sedemkrat obkrožili svet. Plastične vrečke imajo zelo velik vpliv na življenje živali. Živali se lahko zapletejo v plastične vrečke in se tako ne morejo več prehranjevati, plavati, leteti, teči ali se razmnoževati. Lahko se tudi zadušijo. Živali v vodi plastične nosilne vrečke in druge plastične odpadke velikokrat zamenjajo za hrano. Prav tako se delci mikroplastike prenašajo po prehranjevalni verigi. Odločite se modro in se odpovejte plastičnim vrečkam in izdelkom za enkratno uporabo.

DELUJEMO ZELENO - ODLOČAMO MODRO!
Uprava JKP d.o.o. Slovenske Konjice